Do mych trójkowych wywodów dodam tylko, że program trzeci PR miał trzy etapy rozwoju.
Pierwszy najwspanialszy, w którym uczestniczyłem jako młodociany, namiętny słuchacz, to lata 70. Złoty Czasy UKF. zakończył stan wojenny 13 grudnia 1981 roku! Ze wspaniałego programu zawieszonego wraz z wprowadzeniem "wojny" i naprędce reaktywowanego w 1982 r. zostały popłuczyny, a w radiowym studiu zasiadły pozytywnie zweryfikowane mendy oraz sprawdzony ideologicznie młody narybek, to wtedy w przestrzeni medialnej po raz pierwszy zaistniała Monia Olejnik i Marek Niedźwiedzki. Trzeci program stanu wojennego miał według ideologów Jaruzelsko -Urbanowych stanowić substytut normalności dla młodych słuchaczy, zainfekowanych zefirkiem wolności lat 1980-81.
Przypomnę tylko, że w tamtych najgorszych dla Rozgłośni czasach, Naczelnym Trójki mianowano sprawdzonego ideologicznie towarzysza Andrzeja Turskiego(swoją drogą głos wybitnie radiowy i facet bardzo kulturalny). Przyznam się, słuchałem, ale to już naprawdę nie było to!!!
Trzeci i ostatni etap, trwający do dzisiaj, to wyścigi z komercją, czyli ujadającym RMFami i Zetkami oraz polityczne staczanie się na dno jednostronności politycznej, próbowałem słuchać, ale zbyt długo nie zdzierżyłem, po wyrzuceniu Krzysztofa Skowrońskiego moje ucho już tam nie trafia!
Nie o tym jednak, ale o przebojach 75. być miało!
Oprócz UKF. wszyscy młodzi namiętnie słuchali wtedy RADIA LUXEMBURG! Przeboje i rytmiczni spikerzy nadawali ton tej rozgłośni, która stanowiła swoiste ciasteczko zza szyby, nieosiągalny w realu powiew ZACHODU!
Na codzień namiastką i dostarczycielem najnowszych przebojów był jednak program III Polskiego Radia, oraz jego uwielbiani przez wszystkich redaktorzy muzyczni. Od nich też przychodziły informacje o notowaniach światowych list przebojów oraz muzyka z nowiutkich płyt. Najnowsze utwory nagrywało się na kaseciaki i szpulowe Grundigi, bo muzyki nie przerywały wtedy reklamy. Warto wspomnieć, że płyty z zagranicznymi nowościami był prawie nie osiagalne i tylko redaktorzy muzyczni tacy jak Piotr Kaczkowski(ur.1946-największa trójkowa gwiazda tamtych lat), Witold Pograniczny(1940-2008), Marek Gaszyński(ur.1939), Wojciech Mann(ur.1948), czy specjalista od country Korneliusz Pacuda(ur.1943) "dostawali", przywozili je z Londynu i innych Ameryk! Przypomnę, że zachodnia płyta dobrego wykonawcy czy zespołu kosztowała wtedy horrendalnie drogo, nieraz nawet 1/3 pensji! Poniosło mnie i znowu się rozpisałem, a miało być krótko i na temat!!!Do rzeczy!!!
Poniżej lista największych przebojów roku 1975, nie odkrywałem Ameryki, ale skorzystałem z netu!
Dla wyjaśnienia dodam, że dołączone przeze mnie nagrania, to "mój osobisty TOP" utworów sprzed 40. lat!!!
Przedruk ze stony Nostalgicznie.pl (dla czytelności artykułu pogrubiłe najważniejsze)
Muzyka na świecie w 1975 roku 1975 roku to rok wielkich sukcesów zespołu Queen, ich nagrana pod koniec 1974 roku piosenka „Killer Queen” dotarł na drugie miejsce brytyjskiej listy przebojów. Wydają również jeden z najdroższych albumów w historii muzyki: A Night At The Opera. Zawierał on takie hity jak: „Bohemian Rhapsody”
i „Love of My Life” w wykonaniu Freddiego Mercurego. Do „Bohemian Rhapsody” Queen tworzy teledysk – jeden z pierwszych na świecie. Queen występuje pierwszy raz w USA, Japonii i Australii. W tym roku ABBA wydaje swój najlepszy album: ABBA, na którym są takie piosenki jak: „Mamma Mia”,
„SOS”, „I Do, I Do, I Do, I Do, I Do” i „I’ve Been Waiting for You”. Utwory te przez długi okres czasu utrzymywały się na pierwszych miejscach europejskich list przebojów.
Zostaje wydany piętnasty studyjny album Boba Dylana Blood on the Tracks a on sam rozpoczyna Rolling Thunder Revue, słynne tournée.
Powstają zespoły: Motörhead, Rainbow, Iron Maiden i Pere Ubu.
Grupa Sex Pistols gra swój pierwszy koncert.
Najważniejsze z albumów wydanych w tym roku to:
Sabotage – szósty album grupy Black Sabbath,
Come Taste the Band zespołu Deep Purple (hit: „Comin’ Home”),
Forever, Michael – czwarty album Michaela Jacksona, z takimi przebojami jak: „One Day In Your Life” i „We’re Almost There”.
KISS wydają Dressed to Kill i Alive!, na których znalazły się między innymi: „Room Service”, „Hotter Than Hell” i „Rock Bottom”.
Kolejne ważne albumy z tego roku to:
Physical Graffiti – podwójny album brytyjskiego zespołu rockowego Led Zeppelin i
Wish You Were Here – album brytyjskiej grupy rockowej Pink Floyd.
Konkurs Piosenki Eurowizji, który odbył się w Sztokholmie zwyciężył zespół Teach-In z Holandii piosenką „Ding-a-dong”. - See more at: http://nostalgicznie.pl/przeboje-1975/#sthash.V9HEPwTM.dpuf
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz